• Realizacja programu w naszym przedszkolu

    • ROK SZKOLNY 2018/2019

     Spotkanie z uczniami i nauczycielami
     z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wodzisławiu Śl.

      

     23 stycznia najmłodsze przedszkolaki z grupy Biedronek, Motylków oraz Słoneczek oglądały  przedstawienie  jasełkowe pt. „Każdy ma swoje Betlejem” przygotowane przez grupę teatralno-wokalną wraz z uczniami klasy pierwszej. Spotkanie zostało zakończone wspólnym śpiewaniem kolęd oraz piosenek o tematyce zimowej. 

      

     Serdeczne podziękowania dla opiekunów grupy pani Kasi oraz Kamili 
     za przygotowanie uczniów oraz odwiedziny w naszym przedszkolu. 

     S.Śpiewak, A.Gala

     ______________________________________________________________________________

     Koncert edukacyjny

       

     19 grudnia dzieci wzięły udział w koncercie edukacyjnym, podczas którego poznały instrument muzyczny - skrzypce, jego budowę i brzmienie. Muzycy zaprosili przedszkolaków do wspólnego śpiewania pięknych polskich kolęd. Niektóre przedszkolaki miały również okazję grać na instrumentach perkusyjnych. Wspólne kolędowanie wprawiło wszystkich w miły nastrój świąt Bożego Narodzenia.

     D.Kuś

     ________________________________________________________________________________________________________

     Bicie Rekordu

     18 grudnia nasze przedszkole wzięło udział w akcji organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia oraz Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach pod nazwą "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze". Głównym celem akcji było zwiększenie świadomości oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drodze wśród przedszkolaków, ustanowienie Rekordu Polski w liczbie uczestników biorących udział w akcji. Przedszkolaki zgromadziły się na sali gimnastycznej, aby pobić rekord w kolorowaniu obrazka przedstawiającego wizerunek policyjnej maskotki - Sznupka. Po zakończeniu kolorowania przedszkolaków odwiedził Sznupek wraz z Policjantami. Goście przypomnieli dzieciom o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia z policyjną maskotką, która wzbudziła wśród dzieci duże zainteresowanie.

     D.Zielińska

     _______________________________________________________________________________

     ,,Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat...”

     W ramach współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w naszym przedszkolu 10.12.2018 r. w grupie – Słoneczek, Biedronek i  Misiów miało miejsce niesamowite wydarzenie. Panie przygotowały dla dzieci przedstawienie  pt. ,, KACZKA DZIWACZKA” oparte na  motywach wiersza J. Brzechwy.  Interpretacja tekstu, humor, ruch sceniczny i stroje stworzyły piękną całość. Całe przedstawienie zostało przyjęte przez dzieci bardzo entuzjastycznie. Dzieci bardzo żywo reagowały na grę aktorów. Po przedstawieniu emocjom nie było końca. Przypominano sobie sceny i najbardziej śmieszne momenty. Na zakończenie przedszkolaki wspólnie z naszymi gośćmi brały udział w zabawach ruchowo- tanecznych przy muzyce.

     Bardzo dziękujemy słuchaczkom Uniwersytetu Trzeciego Wieku  za super spotkanie,
     które na długo pozostanie w naszej pamięci !!

     A.Gala, S.Śpiewak, M.Łuksza

     ____________________________________________________________________________________________

     Mikołajkowy dzień

     6 grudnia już od samego rana w naszym przedszkolu można było słyszeć podekscytowane, pełne oczekiwania głosy i śmiechy przedszkolaków. W tym szczególnym dniu od razu po śniadaniu dzieci udały się na salę gimnastyczną, gdzie mogły zobaczyć teatrzyk pt. „Architekt szczęścia”. Przesłaniem tej historii było uświadomienie dzieciom, że w życiu najważniejsze są wartości takie jak rodzina i wspólne spędzanie czasu, dzielenie się z bliskimi każdym dniem. Po obejrzanym teatrzyku nadszedł moment, na który dzieci czekały – spotkanie z Mikołajem, który wręczył im prezenty i życzył im, by każdego dnia były tak radosne i uśmiechnięte, jak w Mikołajki.

      

      

     D.Zielińska

     ____________________________________________________________________________________________

     Dzień Górnika

     5 grudnia przedszkolaków odwiedził górnik. Gość opowiedział dzieciom o pracy w kopalni, wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na galowej czapce górniczej zwanej czako. W trakcie spotkania nasz gość odpowiadał na wiele pytań przedszkolaków. Dzieci mogły zobaczyć dawny metanomierz, lampę czy kask górniczy używany wiele lat temu. Spotkanie zakończył krótki występ artystyczny dzieci z grup "Słoneczka" oraz "Kotki". Po południu, w ramach relaksacji "Kotki" razem z grupą "Misie" obejrzały bajkę pt:"Bolek i Lolek - pasowanie na górnika"

     D.Zielińska

     ___________________________________________________________________________________________

     Koncert edukacyjny

     14 listopada w naszym przedszkolu odbył się kolejny koncert edukacyjny. Tym razem dzieci zapoznały się z instrumentem dętym blaszanym - waltornią, zwanym rogiem. Podczas koncertu dzieci dowiedziały się z czego zbudowana jest waltornia oraz wysłuchały kilku utworów muzycznych m.in. "Polonez" - taniec narodowy, "Warszawianka" - utwór z 1831 roku, "Kołysankę" oraz muzykę z bajki "Różowa pantera". Przedszkolaki miały możliwość aktywnie uczestniczyć w koncercie, co sprawiło im wiele radości.

      

       

      

     D.Zielińska

     _______________________________________________________________________________

     Bal Jesieni

      

     ,,Idzie lasem pani jesień jarzębinę w koszu niesie…” 23 października w Publicznym Przedszkolu nr 16 w Wodzisławiu Śląskim odbył się niezwykle kolorowy Bal Jesieni na który zostały zaproszone przedszkolaki z Publicznego przedszkola nr 18 w Wodzisławiu Śląskim w ramach współpracy międzyprzedszkolnej. W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły w przepięknych i niezwykle barwnych strojach. Na naszym balu bawiły się między innymi: muchomorki, zajączki, sowy, wąż, ryś oraz wiele innych leśnych zwierząt. Była Pani Jesień, niezwykle wesoły miś oraz  barwne dynie.

     Pani Jesień, która zawitała do naszego przedszkola przywitała dzieci rozsypując kolorowe liści. Były śpiewane jesienie piosenki, korowody, tańce w parach oraz wiele innych zabaw przy muzyce. Uczestnicy balu rozwiązywali jesienne zagadki słowne oraz dotykowe, nawlekali korale na sznurek dla pani Jesieni, oraz wzięli udział w jesiennym quizie, podczas którego utrwalali zdobyte wiadomości o jesieni. Wszystkie przedszkolaki bawiły się wspaniale czego dowodem były uśmiechy i wielka radość na ich twarzach. Na zakończenie naszego balu  odbył się mały słodki poczęstunek.

      

     Serdecznie dziękuję Rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie tak pięknych strojów dla dzieci.
     Myślę, że taka forma zajęć bardzo spodobała się naszym przedszkolakom :)

     /M.Łuksza/

      

     _______________________________________________________________________________

      

     Japoński teatrzyk Kamishibai

      

         

      

      

     26 października w ramach akcji „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”  w naszej grupie gościliśmypanią Anię - mamę Michała, oraz panią Ewę, które przygotowały dla starszaków teatrzyk pt. „Trzeba będzie to zmienić…”. To przedstawienie dotykało tematów trudnych, takich jak ubóstwo, niesprawiedliwość, degradacja środowiska naturalnego. Dzieci aktywnie uczestniczyły w opowiadanej historii, wymyślając kolejne rozwiązania problemów. Na zakończenie spotkania pani Ewa poprosiła starszaków, by stworzyły ilustracje związane z przedstawieniem „Trzeba będzie to zmienić…” oraz obiecała, że wykona nowy teatrzyk właśnie z tych ilustracji!

      

     Serdecznie dziękujemy pani Ani – mamie Michała, za pomoc w organizacji
     oraz pani Ewie za poświęcony czas i miłe spotkanie!

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

      

     Koncert edukacyjny

      

      

     16 października w naszym przedszkolu odbył się koncert edukacyjny pt."Klarnetowe nutki na jesienne smutki". Podczas koncertu dzieci poznały instrument muzyczny - klarnet. Przedszkolaki wysłuchały kilku utworów muzycznych m.in. "Walc kwiatów" czy "Polka śmieszka". Na zakończenie nasi goście zostali nagrodzeni przez dzieci brawami.

     D.Zielińska

     _______________________________________________________________________________

      

     Bańki mydlane

      

       

     Korzystając z pięknej jesiennej pogody przedszkolaki Kotki udały się do Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”, gdzie miały możliwość puszczania baniek mydlanych - wielkich i małych.

     Ta wyprawa sprawiła przedszkolakom wiele radości! :)

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Głośne czytanie

      

     15 października nasza grupa gościła panią Barbarę - dyrektor PSSE w Wodzisławiu Śląskim, która w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała naszym przedszkolakom ciekawą książeczkę pt. „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana”. Bajka opowiada o przygodach misia, który mieszka w przychodni, gdzie pomaga dzieciom przezwyciężyć lęk związany ze szczepieniem. Jednak pewnego dnia miś postanawia wyruszyć w świat...

      

     Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały naklejki z podobizną Niedźwiadka Szczepana.

     D.Kuś

      

     _______________________________________________________________________________

      

     Spotkanie ze Ślązaczką Roku 2013 - panią Eweliną Sokół-Galwas

     w ramach realizacji rocznego planu programu edukacyjnego
     „Czytające przedszkola”

      

     Pani Ewelina Sokół-Galwas od dawna zajmuje się propagowaniem gwary i kultury śląskiej. Jej przygoda z pisaniem gwarą zaczęła się od przeróbek znanych wierszy na śląski. Pisze głównie dla dzieci. Działa również w szkołach, przedszkolach  gdzie opowiada o śląskich zwyczajach.

     22 października pani Ewelina została zaproszona  do udziału  w spotkaniu  z najmłodszymi przedszkolakami  z grupy Słoneczek i Biedronek. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowiadania zaproszonego gościa o tradycjach, strojach i zabawach preferowanych na Śląsku. W trakcie spotkania dzieci miały okazję, aby bezpośrednio zetknąć się z gwarą śląską, bowiem  pani Ewelina na spotkanie przyniosła elementy garderoby, które nazywała gwarą śląską (jakla, zapaska, jupka, fusekle). Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i przymierzały stroje regionalne, chusty, poznały zabawki, którymi bawiły się dawniej dzieci na Śląsku, takie jak: kapsle, jojo, guziki na sznurku czy drewniane klocki.

     Pani Ewelina umiliła spotkanie humorystycznymi wierszami, takimi jak „Pytalski po naszemu” - przeróbka wiersza „Staś pytalski”, „Samochwała” (Jana Brzechwy), „Spóźniony słowik” (Juliana Tuwima), „Cygan i Baba” (A. Fredry).

      

     S.Śpiewak

     _______________________________________________________________________________

     Spotkanie z policjantem

      

     15 października odbyło się spotkanie z policjantem, któremu towarzyszyła policyjna maskotka Sznupek. Podczas tego spotkania wszystkie przedszkolaki usystematyzowały swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa – poruszania się w pobliżu drogi, korzystania z przejścia dla pieszych, noszenia odblasków. Ponadto pan policjant zwrócił uwagę dzieci na podstawowe zasady bezpieczeństwa wobec nieznajomych – nie otwieranie drzwi domu, unikanie rozmów i prezentów od obcych. Na zakończenie spotkania dzieci wraz z panem policjantem utrwaliły numery alarmowe, a od Sznupka otrzymały odblaski.

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Głośne czytanie

     Najstarsze grupy w przedszkolu - "Misie" oraz "Kotki" biorą udział w projekcie pt. "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom.
     9 października, w ramach realizacji projektu, starsze przedszkolaki na głośne czytanie zaprosiły Pana Prezydenta Wodzisławia Śląskiego - Mieczysława Kiecę.
     Na początku spotkania dzieci przywitały gościa jesienną piosenką pt. "Kasztanki", następnie Pan Prezydent przeczytał przedszkolakom bajkę pt. "Złoty kluczyk", która opowiada o niezwykłych przygodach Pajacyka Buratino wystruganego z magicznego drewna.
     Na zakończenie spotkania dzieci miały okazję zadać kilka pytań Panu Prezydentowi. Przedszkolaki były ciekawe jak wygląda życie Prezydenta, zapytały nawet, o której godzinie wstaje nasz gość. ☺
     W podziękowaniu za poświęcony czas dzieci wręczyły Panu Prezydentowi laurkę oraz kwiatki z papieru. Nie zabrakło także pamiątkowego zdjęcia. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

          

     M.Łuksza/D.Zielińska

     _______________________________________________________________________________

     Szukamy kolorów jesieni

     4 października przedszkolaki Kotki udały się na wyprawę do Rodzinnego Parku Rozrywki w poszukiwaniu kolorów jesieni. Dzieci podczas spaceru bardzo szybko dostrzegły różne odcienie jesieni wokół siebie, zauważyły, jak zmienił się wygląd parku od ostatniego spaceru oraz zebrały do koszyczka jesienne liście. Po powrocie do przedszkola dzieci nazywały barwy jesieni odnosząc się do palety barw.

          

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Dary Pani Jesieni

     Dzieci przy użyciu "darów jesieni" i plasteliny stworzyły prace przestrzenne.

     Taka zabawa plastyczna pobudza u dzieci kreatywność, wyobraźnię, usprawnia motorykę małą.

     Przedszkolaki Kotki z wielką radością stworzyły wystawkę prac i prezentowały swoje dzieła!

       

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Dzień Pierwszej Pomocy

     7 września w naszej grupie gościliśmy tatę Franka – p. Tomka, który jest ratownikiem medycznym i dyspozytorem. Podczas tego spotkania p. Tomek opowiedział o charakterze pracy dyspozytora, nauczył dzieci, w jaki sposób należy wzywać pomoc, utrwalił z przedszkolakami numery alarmowe, ale też zwrócił uwagę na to, by nie korzystać z numeru alarmowego 112 bez potrzeby. Chętne przedszkolaki odgrywały scenki – upadku z roweru i wzywania pomocy pod numerem 112. Na koniec zajęć dzieci wręczyły p. Tomkowi laurkę, życząc samych spokojnych dni w pracy.

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Poszukiwanie jesieni w parku.

     W poniedziałek  1.10 Misie wybrały się na wycieczkę do parku miejskiego w celu poszukiwania oznak  jesieni. Park to piękne miejsce szczególnie, kiedy mieni się różnymi kolorami. Idąc do parku obserwowaliśmy piękno otaczającej nas przyrody oraz słuchaliśmy różnych odgłosów. Przedszkolaki oglądały występujące tam drzewa, rozpoznawały ich liście i owoce. Najwięcej  radości sprawiło dzieciom bieganie wśród drzew oraz zbieranie kasztanów, które każdy przeliczał i prześcigał się aby mieć ich jak najwięcej. Dzieci przyglądały sie ptakom pływającym w stawie,  dowiedziały się czym można je dokarmiać. Głównym celem wycieczki było wielozmysłowe poznanie otaczającej nas przyrody oraz zachęcani dzieci do obserwacji przyrodniczych. Do przedszkola wróciliśmy bardzo zadowoleni i uśmiechnięci bo wycieczka sprawiła nam wiele radości. Pobyt na świeżym powietrzu wzmocnił również nasz apetyt bo wszystko zniknęło z naszych talerzy podczas obiadu J

     M.Łuksza

      

     _______________________________________________________________________________

     Wycieczka przedszkolaków do Rud Raciborskich

     20 czerwca starsze grupy przedszkolne – Biedronki oraz Kotki, udały się na wycieczkę do Rud Raciborskich. W tym dniu dzieci zjadły śniadanie ciut wcześniej niż zwykle i w dobrych humorach spakowały plecaki i ruszyły w drogę. W autobusie panowała atmosfera pełna ciekawości, co to będzie…

     Pierwszym punktem programu była wizyta w Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej oraz przejazd kolejką! Wszystkie przedszkolaki jednogłośnie stwierdziły, że to super sprawa i z radością ruszyły dalej – do Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego. Po krótkim zwiedzaniu i posiłku rozpoczęły się zabawy z animatorami: puszczanie baniek mydlanych, karmienie kaczek, zabawy na linowym placu zabaw, ale też zabawa plastyczna – samodzielne wykonanie przypinek! Po całym dniu pełnym pozytywnych wrażeń w drodze powrotnej w autobusie panowała atmosfera miłych przyciszonych rozmów, a nawet drzemki… ;)

     Cieszymy się, że wycieczka przebiegła bezpiecznie i sprawiła naszym przedszkolakom wiele radości.

     D.Kuś

     __________________________________________________________________________________________

     Spotkanie z panią dietetyk

       

     19 czerwca tuż po śniadaniu przedszkolaki odwiedziła pani Justyna, która wraz z dziećmi udała się w podróż do Jedzonkowa, gdzie mieszkańcy zdrowo się odżywiają i są aktywni fizycznie. Po aktywnym oglądaniu bajki dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych, a na koniec zajęć uczestniczyły w quizie sprawdzającym wiedzę. Kotki wykazały się dużą wiedzą związaną z dbaniem o zdrowie oraz o  odpowiedniej diecie latem.

     Serdecznie dziękujemy pani Justynie za ciekawe spotkanie!

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Plener malarski

     W ramach podsumowania programu edukacji regionalnej „Moja mała ojczyzna – Wodzisław Śląski” starsze grupy – Misie, Kotki i Biedronki udały się do Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” i malowały to, co widzą, czyli „Wodzisław Śląski w oczach dziecka”. :)

     Takie zajęcia kształtują u dzieci poczucie przynależności do lokalnej społeczności,
     wzmacniają lokalny patriotyzm, ale też zachęcają do dziecięcej twórczości.

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     W salonie fryzjerskim...

       

     Dziś (29.05) przedszkolaki udały się z wizytą do salonu fryzjerskiego, na zaproszenie mamy Martynki, pani Marzeny. Podczas tego spotkania dzieci mogły poruszać się po całym salonie, poznać charakter pracy fryzjera oraz ciekawostki związane z pracą fryzjera, ale też odpowiedzieć na pytania pani Marzeny.

     Serdecznie dziękujemy pani Marzenie za zaproszenie i wspólnie spędzony czas!

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej

     W ramach podsumowania realizacji programu „Chronimy dzieci” przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych spotkały się z przedstawicielami Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śl. W trakcie spotkania nasi goście omówili zasady bezpiecznego zachowania się dzieci w różnych okolicznościach, zwłaszcza w domu na ulicy i podczas wakacji.

     S.Śpiewak

     ____________________________________________________________________

     TAŃCE NARODOWE

     25 kwietnia przedszkolaki wzięły udział w koncercie edukacyjnym. To kolejne spotkanie z "Muzyką". Tym razem dzieci mogły poznać polskie tańce narodowe. Pierwszym tańcem był polonez - dostojny, uroczysty, który do dziś rozpoczyna wielkie bale i ważne uroczystości, to jeden z najstarszych tańców narodowych. Drugim tańcem był krakowiak - jak sama nazwa wskazuje wywodzi sie z regionu krakowskiego, tańczony w żywym tempie. Oba tańce w autentycznych strojach zatańczyła para solistów z Zespołu Pieśni i Tańca "SARI" z Żor. Chętne dzieci mogły zatańczyć wspólnie z gośćmi poloneza. Przedszkolaki były zachwycone tańcem, pięknymi strojami tancerzy. Na koniec dzieci nagrodziły gości gromkimi brawami.

     H Dragon

     ____________________________________________________________________

      

     „Szu, szu, szu… pracujemy ile tchu,

     szu, szu, szu… zaraz czysto będzie tu!”

     W związku z Dniem Ziemi obchodzonym na całym świecie 22 kwietnia nasze przedszkolaki w piątek oraz w poniedziałek postanowiły zakasać rękawy i wysprzątać okolice przedszkola. Po wysprzątaniu placu przedszkolnego śmieci zostały posegregowane i wrzucone do odpowiednich pojemników.

     Po dobrze wykonanym zadaniu nadszedł czas na przyjemności – zabawy na placu zabaw! :)

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Spotkanie ze Słuchaczkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku
     oraz przedstawicielami Rady Miejskiej w Wodzisławiu Śl.

     22 marca w grupie Słoneczek i Biedronek odbyło się bardzo miłe spotkanie ze Słuchaczkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem nasi goście przybyli do nas w towarzystwie przedstawicieli Rady Miejskiej w Wodzisławiu Śl. – panią Izabelą Kalinowską oraz Grażyną Sitko. W trakcie spotkanie dzieci zaprosiły gości do wspólnej zabawy przy muzyce oraz zaprezentowały piosenki o charakterze wiosennym. Podczas spotkania dzieci miały okazję do zaprezentowania swoich wierszy przygotowanych na III Powiatowy Konkurs Recytatorski „Pory roku w poezji przedszkolaka”.
     Następnie zaproszeni goście udali się do poszczególnych grup wiekowych, gdzie obyło się głośne czytanie w ramach realizacji ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W młodszej grupie panie przeczytały dzieciom bajkę związaną z wiosenną porą roku, natomiast starszaki wysłuchały legend związanych z ziemią wodzisławską.
     Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie i poświęcony dla nas czas.

     S.Śpiewak, A.Gala

     _______________________________________________________________________________

     Powitanie Wiosny (21.03)

     Pierwszy dzień wiosny dla każdego przedszkolaka to wyjątkowy dzień. Dużo emocji wśród naszych przedszkolaków wzbudziły już same przygotowania. Grupy starsze z wielkim zaangażowaniem przygotowały Marzannę oraz wspólnie z rodzicami wiosenne gaiki. Grupy młodsze zaangażowały się w przygotowanie instrumentów muzycznych. Wszystkie przedszkolaki podczas korowodu z Marzanną naokoło osiedla radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka… Na zakończenie pochodu pozostawiono Marzannę w ogrodzie przedszkolnym – jako symbol odchodzącej zimy i powitano wiosnę kolorowymi gaikami.

     A.Gala

     _______________________________________________________________________________

     Bal Karnawałowy

       

     19 stycznia w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. W tym dniu do przedszkola przychodziły m.in. Księżniczki, Wróżki, Rycerze, Piraci, Super bohaterzy, Policjanci, a nawet Ratownicy Medyczni, aby zaraz po śniadaniu w rytm ulubionych dziecięcych piosenek rozpocząć zabawę. Bal karnawałowy otworzyła parada dzieci między kolorowymi balonami i serpentynami, gdzie witano wszystkich przebierańców. Następnie była już tylko zabawa w rytm przebojów z całego świata, konkursy oraz słodki poczęstunek. Po radosnych twarzach dzieci, śmiało można stwierdzić, że był to bardzo udany bal!

     D.Zielińska

     _______________________________________________________________________________

     Spotkanie jasełkowe

      

      

                 Święta Bożego Narodzenia zajmują szczególne miejsce w naszej tradycji. Razem z dziećmi tworzymy w naszym  przedszkolu niepowtarzalny przedświąteczny klimat. 20 grudnia w  przedszkolu odbyło się spotkanie jasełkowe dla słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz emerytowanych pracowników naszego przedszkola przygotowane przez najstarszą grupę Biedronki i najmłodszą Słoneczka. Przepiękne stroje, pastorałki, tańce, inscenizacja ,,Dary dla Dzieciątka” oraz nastrojowa dekoracja wprowadziła wszystkich gości w świąteczny nastrój i dostarczyła wielu wzruszeń. Dzieci wspólnie z nauczycielkami  przygotowały dla zaproszonych gości upominki świąteczne oraz złożyły  życzenia życząc wszystkim świąt wypełnionych radością, miłością, niosących spokój, odpoczynek. Wykonanie jasełek przez dzieci spotkało się z wielkim entuzjazmem oglądających. Wykonawcy otrzymali gromkie  brawa od wzruszonych do łez gości. Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na słodki, świąteczny poczęstunek. Przy stole nie zabrakło wspólnego kolędowania. To było magiczne spotkanie, pełne ciepłej, świątecznej atmosfery.

      

     Poprzez takie spotkania wspólnie z dziećmi otwieramy serca dla wszystkich zaproszonych gości, uczymy nasze dzieci nie tylko brać, ale przede wszystkim dawać radość i miłość drugiemu człowiekowi.

     A.Gala

     S.Śpiewak

     _______________________________________________________________________________

     Świąteczny koncert edukacyjny

     21 grudnia w naszym przedszkolu po raz kolejny odbył się koncert edukacyjny. Dzieci poznały instrument muzyczny, jakim jest flet. Przedszkolaki miały okazję usłyszeć brzmienie m.in. fletu prostego (sopranowego, altowego), bocznego oraz flażoletu. Przy akompaniamencie poznanego instrumentu chętne dzieci śpiewały znane kolędy, takie jak: „Wśród nocnej ciszy” , „Cicha noc”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Lulajże Jezuniu”, a w przerwach mówiły o znanych im tradycjach świątecznych.

      

     Po zakończeniu koncertu dzieci udały się do swoich sal, gdzie czekała na nie niespodzianka – prezenty pod choinką!
     Po obejrzeniu prezentów wszystkie przedszkolaki usiadły do stołu, aby zjeść słodkości oraz wypić zdrowy sok.

         

      

     D.Zielińska

     _______________________________________________________________________________

     „Jest taki dzień…” – spotkania świąteczne

          

     Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas rodzinnych spotkań,
     dlatego też nasze przedszkolaki zaprosiły do przedszkola swoje najbliższe rodziny.

     Przygotowania do świątecznych spotkań rozpoczęły się już na początku grudnia poprzez naukę wierszy i piosenek oraz gromadzenie strojów. By poczuć magię świąt dzieci stroiły w swoich salach choinki oraz piekły i dekorowały świąteczne ciasteczka. Tak przygotowane przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców na spotkania świąteczne. Młodsze grupy przedstawiły inscenizacje muzyczno-ruchowe, natomiast starsze grupy wykonały różnego typu przedstawienia – teatr kukiełek, muzyczne jasełka oraz jasełka z postaciami z bajek. Po występach dzieci gościły najbliższych na poczęstunku, podczas którego rodzice mogli spróbować wypieków swoich pociech. Atmosfera spotkań była pełna radości i rodzinnego ciepła.

     Serdeczne podziękowania dla rodziców za zaangażowanie i obecność!

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     ,,ŚWIĄTECZNE OPOWIEŚCI” - spotkanie w SP nr 28

      

      

      

     7 grudnia Biedronki w ramach współpracy z SP nr 28 uczestniczyły w spotkaniu przygotowanym przez nauczycieli i uczniów – ,,Świąteczne opowieści", podczas którego mieli okazję zobaczyć przedstawienie teatralne pt. ,,Alfabet literek” oraz wysłuchać pięknych pastorałek. Największą atrakcją dla dzieci był udział w warsztatach bożonarodzeniowych - gdzie ozdabiały cekinami, brokatem świąteczną bombkę. W czasie zajęć wszystkie dzieci wykazały się dużą wyobraźnia i pomysłowością. Po zakończeniu warsztatów na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Spotkanie to na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków. Bardzo dziękujemy nauczycielom i uczniom za mile spędzony czas.

     A. Gala

     _______________________________________________________________________________

     SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

       
     5 grudnia nasze przedszkole odwiedził górnik. Zaproszony gość opowiedział dzieciom o pracy w kopalni. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w odświętnym stroju, który dzieci mogły podziwiać z bliska, wyjaśnił również dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. W trakcie spotkania górnik odpowiadał na wiele pytań, które zadawały mu dzieci.
     Spotkanie zakończyły podziękowania dla gościa i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

     H. Dragon

     ___________________________________________________________________________________________

     Andrzejkowe czarowanie

      

     1 grudnia nasze przedszkole odwiedził prawdziwy Czarodziej. Za pomocą swojej czarodziejskiej różdżki i magicznych słów „Abrakadabra” przeniósł nas w świat sztuczek, magii  i iluzji. Potrafił wyczarować m.in. gołąbka, królika z kapelusza lub kolorowe kwiatki. Przez całe przedstawienie na małych buziach widzów malował się uśmiech. Dzieci z dużym zafascynowaniem przyglądały się magicznym sztuczkom, znaleźli się także śmiałkowie, którzy zapragnęli zasmakować w czarowaniu. Dzięki spotkaniu z czarodziejem dzieci miały możliwość przeżycia czegoś niezwykłego, tym bardziej, że same aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Atmosfera była fantastyczna i wszyscy świetnie się bawili!

     M.Korus

     ___________________________________________________________________________________________

     Głośne czytanie (17.11)


     W ramach kontynuacji akcji "Cała Polska czyta dzieciom" grupę "Kotki" odwiedzila Pani Marta, ktora na co dzień jest pracownikiem banku i przeczytała dzieciom opowiadanie pt. "Pracowita brygada". Pani Marta oprócz tego, że przeczytała "Kotkom" opowiadanie, przyniosła do przedszkola banknoty oraz monety o różnych nominałach. Dzieci miały okazję wskazywać wartości nominalne, dowiedziały się, w jaki sposób sprawdza się w banku, czy banknoty są prawdziwe. Na koniec dzieci otrzymały od naszego gościa prezenty - kredki, którymi miały za zadanie narysować coś, co zapamiętały ze spotkania. Wśród rysunkow dzieci znalazły się m.in. banki, banknoty, skarbonki a nawet Pani Marta☺.
     W podziękowaniu za poświęcony czas "Kotki" wręczyły P. Marcie laurkę oraz zrobiły pamiątkowe zdjęcie.

       Zielińska D.

     ___________________________________________________________________________________________

     Spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej

     W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli Straży Miejskiej. Podczas tego pouczającego spotkania dzieci zostały zapoznane z pracą Strażnika Miejskiego, miały okazję zobaczyć elementy umundurowania, a także mogły wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa na drodze. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się również, w jaki sposób należy zachować się w przypadku spotkania groźnego psa oraz jak właściwie opiekować się swoim psem. Nasi goście przypomnieli również przedszkolakom numery telefonów alarmowych. Na koniec spotkania i dzieci miały możliwość obejrzenia sprzętu jakim Strażnicy posługują się na odzień w swojej pracy oraz otrzymały od gości małe prezenty – odblaski w różnych kształtach i kolorach!

     S.Śpiewak

     ___________________________________________________________________________________________

     Wycieczka do Muzeum

     Grupy „Misie” (09.11) oraz „Kotki” (10.11) w ramach realizacji programu „Moja mała ojczyzna – Wodzisław Śląski” udały się na wycieczkę do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

       

     Dzieci podczas całej wyprawy miały okazję poznawać ciekawe miejsca w swoim mieście – kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wodzisławski rynek wraz z fontanną i herbem, kamieniczki wokół rynku. Głównym celem wycieczki była wizyta w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, gdzie przedszkolaki miały okazję wziąć udział w zajęciach „Śląsk – pędzlem i dłutem”, podczas których zobaczyły rzeźby i obrazy przedstawiające Wodzisław Śląski oraz pracę górnika w ciekawych odsłonach. Jako podsumowanie zdobytej wiedzy przedszkolaki wcieliły się w role małych artystów i samodzielnie kolorowały ilustracje związane z Wodzisławiem Śląskim. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały naklejki – „Przyjaciel Muzeum”.  Po pełnej wrażeń wycieczce przedszkolaki z uśmiechami wracały do przedszkola.

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Wodzisław Śląski – moje miasto

      

     Ojczyzna to kraj dzieciństwa

     miejsce urodzenia

     to jest ta mała najbliższa

     ojczyzna…

     /Tadeusz Różewicz/

      

     Podczas realizacji tematyki związanej z wiadomościami o ojczyźnie przedszkolaki miały okazję poznać i utrwalić symbole narodowe – flagę, godło, hymn, a także poznać położenie Polski na mapie, czy wykonać „kokardę narodową”. W zakresie edukacji regionalnej dzieci poznały historię swojego miasta, ciekawe miejsca, oraz znane i nieznane zabytki. Ciekawym wyzwaniem dla przedszkolaków były zajęcia dotyczące herbu miasta – najpierw dzieci próbowały odnaleźć herb Wodzisławia Śląskiego spośród herbów innych miast, co „Kotkom” udało się bez problemu! Następnie dzieci wysłuchały historii i znaczenia wodzisławskiego herbu, by na końcu samodzielnie zaprojektować i wykonać herb miasta. Przedszkolaki bez żadnych oporów odtworzyły herb i dumnie prezentowały swoje prace kolegom i koleżankom. :)

       

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     Spotkanie z Pszczelarzami

      

     3 listopada odwiedzili nas w przedszkolu pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Gorzycach. Opowiadali dzieciom o życiu i zwyczajach pszczół, wykonywanej przez nich pracy oraz o znaczeniu pszczół w przyrodzie. Panowie pokazali  ul, a nawet wygląd jego wnętrza – dzieci miały również możliwość samodzielnego poskładania ula w całość. Największe zaciekawienie wzbudził  rój pracowitych pszczół, w którym dzieci bez problemu wskazały królową. Przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza – m.in. ramkę, na której pszczoły składają miód, kapelusz pszczelarski, a także podkurzacz służący odymianiu rozdrażnionych pszczół.  Poznały również produkty wytworzone przez pszczoły, czyli pyłek kwiatowy, kit pszczeli, propolis, a także plastry wosku, z których tworzyły świece. Pszczelarze podkreślili również walory zdrowotne miodu i w tym celu przygotowali dzieciom niespodziankę, zapraszając je do degustacji. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze i poszerzyło wiedzę dzieci na temat pszczelarstwa oraz umożliwiło kontakt z produktami stworzonymi przez naturę. Pełni wrażeń i zdobytych wiadomości podziękowaliśmy za mile spędzony czas.

      

          

     M.Korus

     _______________________________________________________________________________

     Gość  w grupie ,,Misiów"

       Dziś 31.X.2017 naszą grupę odwiedziła pani Magdalena Figura -sędzia piłkarska i pracownik firmy POL-EKO-APARATURA sp.j.    Pani Magda przeczytała nam książki : ,,Proszę, dziękuję, przepraszam " J. Mandera i ,, Paweł i Gaweł " A. Fredro. Potem bawiliśmy się wspólnie z naszym gościem ,,Kółko graniaste " ,, Balonik " ,, Jedziemy do Krakowa " ,, Nitka,, Misie podziękowały pani Magdzie wręczając laurkę a w zamian otrzymały drobny upominek. Zostały zaproszone do zwiedzenia firmy POL-EKO.          

      B.Dudeńko

     _______________________________________________________________________________

     "Książka i możliwość czytania to jeden
     z największych cudów ludzkiej cywilizacji"

     /MARIA DĄBROWSKA/

      

     MISIE W BIBLIOTECE

     Dnia 19.10.2017 r. Misie odwiedziły bibliotekę na osiedlu XXX-lecia. Pani Iza przeczytała nam książkę z serii Kubusia Puchatka pt. "Puchatku cierpliwości" - o urodzinach Kubusia. Jako ciekawostkę dodała, że 14.10.2017 r. Kubuś skończyłby 96 lat. Wspólnie układaliśmy puzzle z postaciami Kubusia i jego przyjaciół oraz rozpoznawaliśmy maskotki po dotyku /Kubusia, Tygryska, Królika, Prosiaczka, Sowę/. Radości było co niemiara.

       

     _______________________________________________________________________________

     Spotkanie z policjantami (04.10)

       

     W ramach podsumowania tematyki związanej z bezpieczeństwem wszystkie przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z policjantami. Podczas spotkania dzieci wraz z panem policjantem wspólnie ustaliły, jakie zachowania są bezpieczne, na jakie niebezpieczne sytuacje należy uważać, ale też jak przechodzić przez ulicę na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną oraz bez sygnalizacji. Poprzez aktywne słuchanie piosenki Sznupka dzieci utrwaliły numer alarmowy. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki - Sznupka.

     D.Kuś

     _______________________________________________________________________________

     ROK SZKOLNY 2016/2017

     Śląskie zabawy dawniej i dziś

         

     31 maja w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z p. Markiem Szołtyskiem, autorem wielu ciekawych książek o Śląsku. Podczas spotkania pan Marek w ciekawy sposób opowiedział o tym, jak kiedyś śląskie dzieci spędzały czas na zabawie oraz zachęcał dzieci do wymyślania ciekawych zabaw „z niczego”. Oprócz licznych „graczek” przedszkolaki poznały wiele śląskich słówek, między innymi elefant, hazok czy fuzekla.
     Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze :)

     D.Kuś

     ...........................................................................................................................................................................

     "Bajkowe Skarbki Śląska" 

       

     8 maja do naszego przedszkola zawitał teatr "Bajkowe Skarbki Śląska". Dzieci obejrzały autorskie przedstawienie pt. "W gospodarstwie Cioci Wandy". Mali widzowie uświadomili sobie, że warto słuchać rad innych, a upartość to niekoniecznie dobra cecha. Chętne przedszkolaki miały okazję przez chwilę stać się aktorami i współtworzyć spektakl. Dodatkowo, opowieść ta była przeplatana gwarą śląską, co przedszkolakom bardzo się podobało. Przedstawiona bajka uświadomiła dzieciom, że warto być dobrym i uczciwym.

      

     D. Zielińska

     *****************************************************************************************

     Sprzątanie świata (05.05)

     Młodsze przedszkolaki na zakończenie tematyki poświęconej „Ziemi – naszej planecie” postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i wysprzątać okolice przedszkola. Misie i Krasnoludki od razu po zjedzeniu śniadania pełne energii ubrały rękawiczki i ruszyły w teren. Kiedy worki zostały zapełnione różnego rodzaju odpadami, przedszkolaki posegregowały je, wrzucając do odpowiednich pojemników na śmieci. 

     W taki sposób najmłodsi dbają o Ziemię! :)

             

      

     D. Kuś

     ...........................................................................................................................................................................................

      

      

     Taneczna podróż po Europie

     Starsze przedszkolaki udały się dziś (22.03) w taneczną podróż po Europie. ZPiT „Vladislavia” zabrał małych widzów w pełną przygód i nowych wiadomości taneczną wycieczkę – od Finlandii i Estonii, poprzez Czechy, Słowację, Bułgarię, po Grecję i Turcję. Wszystkie przedszkolaki były pełne wrażeń artystycznych po koncercie – dzieciom dużą radość sprawiły barwne stroje, ciekawa muzyka i piękne tańce wykonane przez artystów w różnym wieku.

     D.Kuś

     .......................................................................................................................................................................................

     „Kim zostanę, gdy dorosnę?”  (09.03)

     W grupie „Misiów” odbyło się kolejne spotkanie z ciekawym gościem. Tym razem o swoim zawodzie opowiadała babcia Tomka i Zuzi. „Misie” podczas spotkania poznały charakter pracy dentysty oraz asystenta stomatologa.
     Cała wizyta była bardzo ciekawa! Pani Wiesława przypomniała dzieciom o potrzebie dbania o zdrowie zębów, prawidłowym szczotkowaniu i odpowiedniej diecie – bogatej w witaminy. Dzieci podczas pokazu przekonały się, że wizyta w gabinecie stomatologicznym wcale nie jest taka straszna :)


     Serdecznie dziękujemy pani Wiesławie za poświęcony czas, przekazaną wiedzę
     i prezenty dla naszej grupy – książeczki.

     D. Kuś

     *************************************************************************************************************************************************

     „Kim zostanę, gdy dorosnę?”  (06.03)

     „Misie” i „Krasnoludki” podczas zajęć mają okazję poznać różne zawody.
     Dziś odbyło się spotkanie z panią krawcową, która w ciekawy sposób opowiedziała nam
     o swojej pracy oraz przyborach, którymi na co dzień się posługuje.

       
     Przedszkolaki, obserwując szycie sukienki i kołderki, poznały również zasady działania maszyny do szycia.

     D. Kuś

     *************************************************************************************************************************************************

     „Walentynki po Śląsku”

     14 lutego w naszym przedszkolu odbył się koncert edukacyjny ZPiT „Vladislavia”
     działającego przy WCK w Wodzisławiu Śl.

     W trakcie trwania koncertu dzieci miały okazję zobaczyć wybrane tańce śląskie,
     między innymi: „Owczareczek”, „Zwodzony”, „Poleczka puszczana”
     oraz suitę tańców beskidzkich.
     Dzieci poznały elementy stroju śląskiego – panienki i mężatki
     oraz z ciekawością wysłuchały opowieści o śląskich straszkach,
     takich jak Połednica, Szczyga, Piecuch, Bebok.

     Całość spotkania przeplatana była wspólnymi wesołymi zabawami w gwarze śląskiej.

     *****************************************************************************************

     "Śląskie gody" - poznanie bożonarodzeniowych tradycji na Śląsku
     w ramach realizacji miejskiego programu edukacji regionalnej

     I wreszcie nadszedł czas na przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.
     Wszystkie przedszkolaki wraz ze swoimi paniami przygotowywały świąteczne dekoracje,
     wykrawały i ozdabiały świąteczne ciasteczka
     oraz poznały piękne kolędy i tradycje związane z Bożym Narodzeniem.

     A wszystko po to, by wraz z rodzicami wziąć udział w świątecznych spotkaniach:

     16 grudnia najmłodsza grupa - "Krasnoludki", ugościła swoich rodziców inscenizacją muzyczno-ruchową,
     20 grudnia "Biedronki" i "Słoneczka" zaprezentowały swoim najbliższym przedstawienie jasełkowe,
     a 21 grudnia "Misie" zaprosiły swoje rodziny do obejrzenia inscenizacji świątecznej.

     Starsze grupy zaprezentowały swoje przedstawienie jasełkowe również zaproszonym do przedszkola
     w ramach współpracy słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

      

      

     Pięknym podsumowaniem bożonarodzeniowych przygotowań okazało się
     wspólne kolędowanie wszystkich grup, które odbyło się 23 grudnia.

     Przy dźwiękach pięknych polskich kolęd wszystkie przedszkolaki miały okazję
     utrwalić kolędy już znane, poznać kolejne oraz akompaniować na instrumentach perkusyjnych.
     I tak oto w całym przedszkolu słychać było radość ze Świąt Bożego Narodzenia.
      
       
     D.Kuś
      

     *****************************************************************************************

     III miejsce

     Nasza koleżanka Zuzanna Trojanowska zdobyła III miejsce
     w konkursie na najpiękniejszy stroik świąteczny

     Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu! :)

     http://wodzislaw-slaski.pl/znamy-zwyciezcow-konkursu-na-najpiekniejszy-stroik

     *****************************************************************************************

     III MIEJSCE

     Nasza koleżanka – Natalia Mrowiec zdobyła III miejsce w konkursie plastycznym
     – „Herb Wodzisławia Śląskiego w oczach najmłodszych”,
     zorganizowanym przez Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego.

     Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu! :)

     http://wodzislaw-slaski.pl/herb-wodzislawia-slaskiego-znamy-zwyciezcow-konkursu

     *****************************************************************************************
      

     Dzień Górnika

     2 grudnia w  naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Górnika. 

     Z tej okazji zaprosiliśmy przedstawiciela tego trudnego zawodu. Górnik - dziadek Zosi ("Słoneczka") i Kornela (Biedronki") opowiedział dzieciom o swojej pracy, zaprezentował mundur górniczy - wyjaśnił co ozaczają kolory pióropuszu na "czako" - czapce górniczej oraz odpowiedział na wiele pytań przedszkolaków związanych ze swoją pracą. Po wyczerpujących wyjaśnieniach, w ramach podziękowania, przedszkolaki, zaśpiewały piosenki - "Krasnoludki", "Misie", "Biedronki", a najstarsza grupa - "Słoneczka" pięknie zatańczyły. Na koniec spotkania dzieci wręczyły gościowi laurkę oraz czekoladę :).

     Panu Górnikowi dziękujemy za odwiedziny oraz poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat pracy górnika.

       

     Zielińska D. 

     *****************************************************************************************

      

     „Moja mała ojczyzna – Wodzisław Śląski”

     – w ramach realizacji programu edukacji regionalnej
     we wrześniu i październiku „Misie” poznawały swoją najbliższą okolicę,
     a także określały na mapie Polski położenie swojego miasta
     i rozpoznawały na ilustracjach charakterystyczne miejsca.
     Z kolei w listopadzie poznały wygląd i historię wodzisławskiego herbu.

      

     D.Kuś

     *****************************************************************************************

     WYCIECZKA ULICAMI STAREGO MIASTA WODZISŁAWIA ŚL.

     zorganizowana w ramach realizacji miejskiego programu edukacji regionalnej

     dla dzieci w wieku przedszkolnym

      

     "OJCZYZNA TO KRAJ DZIECIŃSTWA,

     MIEJSCE URODZENIA, TO JEST TA MAŁA NAJBLIŻSZA OJCZYZNA"

                                                                          Tadeusz Różewicz

     28 września 2016r. grupa  Słoneczek oraz Biedronek wybrała się wspólnie na wycieczkę na rynek starego miasta pod opieka pani przewodnik.Dzieci przeszły zabytkowymi uliczkami starówki, poznały legendę związaną z założeniem miasta, podziwiały figury królujące nad  kamieniczkami otaczającymi rynek – figura Konstancji, figura Św. Wawrzyńca  - patrona naszego miasta. Następnie przeszły pod kościół ewangelicki oraz do Muzeum Ziemi Wodzisławskiej gdzie  zostały bardzo serdecznie przywitane przez pracowników muzeum.  W muzeum dzieci zobaczyły liczne wystawy oraz eksponaty związane z legendą naszego miasta. Pracownik muzeum zapoznał dzieci z krótką  legendą o Szarej Pani i „ Złotej kołysce”. Wycieczka zakończyła się odpoczynkiem w Parku Miejskim pod grzybkiem, gdzie spragnione przedszkolaki otrzymały łyk zimnej wody.W drodze powrotnej do  przedszkola dzieci obejrzały z zewnątrz   budynek poczty oraz zabytkowy neogotycki kościół pod wezwaniem  Najświętszej Marii Panny.    Cieszymy się, że mogliśmy poznać tak wiele ważnychi ciekawych informacji na temat naszego miasta.

      

                                       

                                  

                                

                              

                                  http://wodzislaw-slaski.pl/poznaja-historie-miasta               

                                                                                                                                      Sylwia Śpiewak

      

     *****************************************************************************************

     KRASNOLUDKI W SKLEPIE OWOCOWO-WARZYWNYM

     W poniedziałek 10 października krasnoludki wybrały się do sklepu. Dzieci z bliska mogły obejrzeć stoiska z owocami i warzywami, utrwalić ich nazwy, kolory i kształt.

      

     Zasady ruchu drogowego

     „Krasnoludki” wybrały się na wycieczkę,
     by poznać zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy – znalazły przejście dla pieszych.
     Przed wejściem na ulicę uważnie rozglądały się – w lewo, w prawo i znów w lewo. 
     Dzieci uważnie obserwowały ruch drogowy, nazywały pojazdy oraz znaki drogowe.

          

      

     Wycieczka do biblioteki 19.09

     „Krasnoludki” wybrały się do biblioteki na oś. XXXlecia PRL.
     Pani Ania przeczytała nam książeczkę pt. „Opowieść Zajączka”.
     Następnie zaprosiła nas do zwiedzania biblioteki.
     Omówiła zasady dbania o książki podczas ich oglądania i czytania.
     Zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy.

       
       
       

      

     Wycieczka do księgarni 12.09

     „Krasnoludki” odwiedziły księgarnię
     – oglądały mnóstwo wspaniałych, kolorowych książek, porównywały ich wielkość.

       

     /B. Dudeńko/

     *****************************************************************************************

      

     Spacer po okolicy przedszkola (08.09)

     Grupa Misiów w ramach realizacji zagadnień miejskiego programu „Moja Mała Ojczyzna – Wodzisław Śl.”
     wybrała się na spacer po okolicy. Po długiej wędrówce Misie dotarły do „bram” Rodzinnego Parku Rozrywki
     „Trzy Wzgórza”, gdzie na mapie próbowały określić swoje położenie oraz dalszą drogę do przedszkola.

     Taki spacer to same plusy - wyzwala u dzieci radość z możliwości przebywania na świeżym powietrzu,
     wzbudza zainteresowanie i ciekawość poznawczą, kształtuje orientację w terenie
     oraz poczucie tzw. patriotyzmu lokalnego.

          

     D.Kuś

      

     *****************************************************************************************

      

     Wystawa fotograficzna "Wodzisław Śl. - moje miasto"

     Już ruszyła wystawa związana z realizacją miejskiego programu "Moja Mała Ojczyzna - Wodzisław Śl."

     Od września do kwietnia można dostarczać ciekawe zdjęcia przedszkolaków

     na tle znanych i nieznanych miejsc w Wodzisławiu Śl.

     W kwietniu wyłonimy 3 szczególnie wyróżniające się fotografie,

     które zostaną zaprezentowane na wystawie zorganizowanej

     w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego w pierwszej połowie maja 2017r.